Logo
Broniszewski debiutuje w prototypie - zapowiedź wyścigu w Dubaju

Broniszewski debiutuje w prototypie - zapowiedź wyścigu w Dubaju

Michał Broniszewski bardzo wcześnie rozpoczyna sezon 2018. Już w najbliższy weekend weźmie udział w wyścigu 3x3H Dubai w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Będą to wyjątkowe zawody dla Polaka. Dlaczego? Pierwszy raz wystartuje prototypem.

Broniszewski debiutuje w prototypie - zapowiedź wyścigu w Dubaju Broniszewski debiutuje w prototypie - zapowiedź wyścigu w Dubaju

Broniszewski dostaje w ręce Ligiera JS P3 z silnikiem V8 od Nissana o mocy 420 KM. Wóz kategorii LMP3 podstawił francuski zespół Graff Racing. Drugim kierowcą samochodu jest Włoch Giacomo Piccini.

Dla naszego rodaka to pierwszy występ po zwycięstwie w grudniowym wyścigu Gulf 12 Hours, rozgrywanym także w ZEA.

„To chyba pierwszy wyścig na świecie w tym roku, nie można więc wcześniej rozpocząć sezonu!" – mówi pół żartem 45-latek o nadchodzących zawodach w Dubaju. „Dla nas weekend już się rozpoczął. W czwartek zrobiliśmy odlewy wkładki fotela. W piątek czekają nas pierwsze jazdy w trakcie trzygodzinnej prywatnej sesji testowej".
Broniszewski debiutuje w prototypie - zapowiedź wyścigu w Dubaju Broniszewski debiutuje w prototypie - zapowiedź wyścigu w Dubaju
„Myślę, że ten czas powinien nam wystarczyć, aby poznać samochód. Na razie mogę powiedzieć tyle, że kokpit Ligiera jest ciasny i krótki. Przy moim wzroście 188 cm i długich nogach trudno mówić o komfortowej pozycji! To spore zaskoczenie, bo wcześniej jeździłem różnymi prototypami i zawsze po dostosowaniu pozycji pedałów i wkładki fotela było mi dość wygodnie. Kokpit nie ma wymuszonej wentylacji, tylko otwór przed kierowcą daje szanse na odrobinę świeżego powietrza. Przy ciepłej, a może nawet gorącej pogodzie może być to sporym problemem".

„Bardzo się cieszę z tego, że jedziemy razem z Giacomo, którego znam doskonale i z którym startowałem przez kilka sezonów w serii Blancpain. Zespół Graff Racing ma duże bagażem doświadczenie wyścigowe, dlatego liczymy na dobry wynik. Zobaczymy, jak wypadniemy jako nowicjusze w prototypie Ligier".


Kim jest Michał Broniszewski?
45-letni polski kierowca wyścigowy. Mieszka w Warszawie. Żonaty, troje dzieci (dwie córki i syn). W wyścigach startuje od 2006 roku. Rozpoczynał swą karierę od startów w Ferrari Challenge. W roku 2009 zdobył tytuł mistrzowski w kategorii GTS serii International GT Open.  W styczniu 2011 zajął drugie miejsce w prestiżowym wyścigu 24h w Dubaju. W 2015 roku zajął drugie miejsce w końcowej klasyfikacji kategorii Pro Am bardzo mocno obsadzonej Blancpain Endurance Series. Wygrał dwukrotnie w klasyfikacji generalnej 12-godzinny wyścig na torze w Abu Dhabi. W sezonie 2016 zdobył cztery tytuły mistrzowskie w klasyfikacjach serii Blancpain. Ma na swym koncie wiele zwycięstw w różnych klasach i seriach. Jest pierwszym Polakiem, który wygrał wyścig na legendarnym torze Monza.

2018-01-05 - G. Filiks

0

Komentarze do:
Broniszewski debiutuje w prototypie - zapowiedź wyścigu w Dubaju