Logo
Rallycrossowe Mistrzostwa Świata

Weekend w motorsporcie: Loeb wygrywa w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata

Minionego weekendu ścigała się nie tylko Formuła 1. Na torze pojawili się także między innymi kierowcy startujący w Rallycrossowych Mistrzostwach Świata. Wygrał Sebastien Loeb.

Rallycrossowe Mistrzostwa Świata Rallycrossowe Mistrzostwa Świata

Były dziewięciokrotny czempion WRC odniósł drugi triumf w cyklu WRX. Zwyciężył w Belgii.

Ralycrossowe Mistrzostwa Świata - skrót finałowego wyścigu w Belgii

Kluczowy był start. Ustawiony w pierwszym rzędzie, Francuz objął prowadzenie ruszając swoim Peugeotem 208 lepiej od będącego obok obrońcy tytułu i lidera klasyfikacji generalnej sezonu Johana Kristofferssona (Volkswagen Polo R) - który chwilę później przyciśnięty do bariery przejechał pierwszy zakręt na dwóch kołach.

Potem Loeb zjeżdżając na Joker Lap oddał pierwsze miejsce Mattiasowi Ekstromowi (Audi S1), ale odzyskał je, gdy na "Dżokera" udał się Szwed.

Ostatecznie 44-latek wygrał z niespełna półsekundowym zapasem nad innym dawnym mistrzem świata w rajdach (i byłym mistrzem świata w rallycrossie) Petterem Solbergiem (Volkswagen Polo R).
Podium uzupełnił zespołowy kolega Loeba - Timmy Hansen.

Kristoffersson był tylko piąty.

Po trzech rundach sezonu Loeb został wiceliderem tabeli łącznej. Ma 9 punktów straty do Kristofferssona i jedno oczko przewagi nad Solbergiem.

WTCR na Północnej Pętli

Tymczasem nowy Puchar Świata Samochodów Turystycznych (następca serii WTCC i TCR) zawitał na legendarny tor Nurburgring Nordschleife.

W trzech wyścigach fani zobaczyli trzech różnych zwycięzców. Pierwsze zawody padły łupem Yvana Mullera (Hyundai i30 N TCR), drugie (z odwróconą kolejnością na starcie) zwyciężył Esteban Guerrieri (Honda Civic Type R TCR), a trzecie zapisał na swoje konto ostatni mistrz WTCC Thed Bjork (Hyundai i30 N TCR), który był najlepszy również w obu sesjach kwalifikacyjnych.

WTCR - skrót pierwszego wyścigu na Nurburgring Nordschleife

WTCR - skrót drugiego wyścigu na Nurburgring Nordschleife

WTCR - skrót trzeciego wyścigu na Nurburgring Nordschleife

W klasyfikacji generalnej sezonu prowadzi teraz Muller. Najbardziej utytułowany kierowca w historii WTCC przejął pierwszą pozycję od Gabriele Tarquiniego (Hyundai i30 N TCR), który miał wypadek w dwóch pierwszych zawodach, a w trzecich nie wziął udziału.
24h Nurburgring 24h Nurburgring

Porsche 911 GT3 R zwycięzcą 24-godzinnego wyścigu

Na Północnej Pętli rozegrano też 24-godzinne zawody. Z wygranej mogli cieszyć się Nick Tandy, Richard Lietz, Frederic Makowiecki i Patrick Pilet. Brytyjczyk, Austriak oraz dwóch Francuzów dosiadali Porsche 911 GT3 R. Pokonali nim 135 okrążeń.

24h Nurburgring - skrót wyścigu

Marka ze Stuttgartu zwyciężyła w tym wyścigu pierwszy raz od 2011 roku.

W ekscytującej końcówce Makowiecki wygrał walkę o triumf z Adamem Christodoulou, którego maszyną był Mercedes-AMG GT3.
Żużel Żużel
Wcześniej zwycięzcy odrobili straty spowodowane kapciem i 3-minutową karą za przekroczenie prędkości w strefie z ograniczeniem.

Początkowo dominowało inne Porsche 911 GT3 R, ale rozbiło się nieco ponad 14 godzin przed końcem wyścigu. W aucie siedział wtedy Romain Dumas. Francuz wpadł w poślizg nocą na rozlanym oleju na odcinku Pflanzgarten.

Warto też wspomnieć o przerwaniu zawodów na około dwie godziny ze względu na deszcz i mgłę.

Woffinden wygrywa w Warszawie inaugurację sezonu mistrzostw świata w jeździe na żużlu

PGE Narodowy w Warszawie był areną pierwszej rundy indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu.

Przy 55-tysięcznej widowni zwyciężył Tai Woffinden. Brytyjczyk powtórzył sukces z 2016 roku.

GP Polski w Warszawie - finałowy bieg

Drugą pozycję zajął Polak - podobnie jak rok temu Maciej Janowski. Podium uzupełnił Fredrik Lindgren.
Formuła 2 Formuła 2
Na ostatnim miejscu w finale uplasował się Artiom Łaguta. Mimo, że po pierwszym łuku Rosjanin prowadził.

Turniej przebiegł pod znakiem rozpadającego się toru.

W klasyfikacji generalnej sezonu liderem jest Lindgren, który uzbierał więcej punktów od Woffindena i Janowskiego podczas fazy zasadniczej zawodów.

Wygrane Russella i Aitkena w Formule 2

Razem z Formułą 1 na torze Barcelona-Catalunya wystartowała Formuła 2.

W kwalifikacjach drugi raz z rzędu najszybszy okazał się Alexander Albon, ale w wyścigach znowu wygrywali inni.

Zawody główne, rozegrane na wilgotnej nawierzchni, zwyciężył aktualny mistrz serii GP3 i junior Mercedesa - George Russell.
Podczas niedzielnego sprintu (z odwróconą kolejnością na starcie) triumfował junior Renault - Jack Aitken.

W klasyfikacji łącznej sezonu dalej prowadzi urzędujący mistrz Europejskiej Formuły 3 i junior McLarena - Lando Norris, który w Hiszpanii dwukrotnie stanął na najniższym stopniu podium.
MP Rallycross MP Rallycross
Osłona uratowała życie?

Podczas sprintu F2 doszło do groźnego wypadku dwóch Japończyków. Nirei Fukuzumi znalazł się swoim bolidem na samochodzie Tadasuke Makino.

Makino wierzy, że mógłby nie przeżyć, gdyby nie wprowadzona tego roku osłona na kokpit. Na "Aureoli" zostały ślady po uderzeniu.

Kolejna wygrana Kuchara w Mistrzostwach Polski Rallycross

Na torze Motopark Toruń odbyła się druga tegoroczna runda Mistrzostw Polski Rallycross. Jak zwykle, na najwyższym stopniu podium stanął Tomasz Kuchar.
IndyCar IndyCar
Kierowca Peugeota 208 w finale prowadził od startu do mety. Na dwa okrążenia przed końcem przestał działać mu jeden cylinder, ale wcześniej wyrobił sobie wystarczającą przewagę, aby utrzymać pierwszą lokatę.

Power najlepszy w IndyCar
GSMP GSMP
Will Power odniósł pierwsze tego roku zwycięstwo w amerykańskiej serii IndyCar.

Mistrz z sezonu 2014 po starcie z pole position wygrał zawody na drogowej pętli toru Indianapolis.

IndyCar - skrót wyścigu na drogowej pętli Indianapolis

Australijczyk najpierw długo walczył ze znakomitym debiutantem Robertem Wickensem. Potem jego najgroźniejszym rywalem został przebijający się z osiemnastej pozycji Scott Dixon, ale Nowozelandczyk też nie zdołał wyrwać triumfu.

Wygrana Powera była 200. zwycięstwem w IndyCar zespołu Penske.

W tabeli łącznej sezonu Power jest tylko siódmy. Prowadzi cały czas aktualny czempion Josef Newgarden, choć tym razem Amerykanin zajął dopiero 11. miejsce, przez nieudany atak na Sebastiena Bourdaisa.

O ile Newgarden dalej jest na czele generalki, o tyle ma już tylko 2 punkty przewagi nad Alexandrem Rossim.

Wyścigi górskie na start

W Załużu rozpoczął się sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Sobotnią rywalizację na trasach Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego wygrał Słowak Igor Drotar (Skoda Fabia DTRi), mistrz GSMP z 2016 roku.

W niedzielę najszybszy był startujący bolidem Norma w klasyfikacji IHCC Czech Vaclav Janik, zaś w klasyfikacji GSMP najszybszy okazał się "Dubai" (Mitsubishi Lancer Evo IX), czempion z sezonów 2014-2015.