Logo
Mick Schumacher

Weekend w motorsporcie: Schumacher w końcu wygrał w Europejskiej Formule 3

Minionego weekendu startowała Formuła 1 i WRC. Co działo się jeszcze w sportach motorowych? Mick Schumacher odniósł pierwsze zwycięstwo w Europejskiej Formule 3.

Mick Schumacher Mick Schumacher w Europejskiej Formule 3

19-latek wygrał na słynnym torze Spa-Francorchamps. Czyli na tym samym obiekcie, na którym jego ojciec Michael Schumacher odniósł pierwszy ze swoich 91 triumfów w Formule 1.

Młody Schumacher był najlepszy w trzecim, ostatnim wyścigu piątej rundy sezonu, rozegranym na wilgotnej nawierzchni. Niemiec przebił się na pierwsze miejsce z szóstego, mimo kolizji na pierwszym okrążeniu z zespołowym partnerem i juniorem Ferrari, Guan Yu Zhou.
Formuła 2 Formuła 2
W klasyfikacji generalnej na półmetku sezonu Schumacher jest jednak tylko ósmy. Traci 53 punkty do lidera Marcusa Armstronga (który także jest jego kolegą z teamu i podopiecznym Ferrari).

Wygrane de Vriesa i Albona w Formule 2

Razem z Formułą 1 na węgierskim torze Hungaroring startowała Formuła 2.

W kwalifikacjach po raz pierwszy najszybszy okazał się Sergio Sette Camara.

W wyścigu głównym początkowo dominował na mokrej nawierzchni wicelider generalki Lando Norris, ale gdy asfalt przeschnął, znakomite tempo zaprezentował inny junior McLarena Nyck de Vries - i przejął pierwsze miejsce.
IndyCar IndyCar
W sprincie długo prowadził Luca Ghiotto, lecz ostatecznie zwyciężył Alexander Albon.

Na Węgrzech nie powiodło się liderowi tabeli łącznej George'owi Russellowi. Junior Mercedesa startował do pierwszego wyścigu z boksów, następnie odpadł przez awarię silnika. W drugich zawodach imponująco przebił się z końca stawki na ósme miejsce, ale zdobył w ten sposób tylko jeden punkt - i jego przewaga nad Norrisem zmalała do 12 oczek.
Mistrzostwa Polski Rallycross Mistrzostwa Polski Rallycross
Zwycięstwo Rossiego w IndyCar

Alexander Rossi wygrał po starcie z pole position wyścig amerykańskiej serii IndyCar na torze Mid-Ohio.

skrót wyścigu

Kierowca zespołu Andretti wykonał jeden pit-stop mniej niż rywale.
Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski
Zawody były festiwalem emocjonujących pojedynków.

Dzięki triumfowi Rossi przejął pozycję wicelidera klasyfikacji generalnej sezonu od broniącego mistrzowskiego tytułu Josefa Newgardena. Pierwszy jest cały czas Scott Dixon, który ukończył wyścig na piątym miejscu. Przewaga Nowozelandczyka wynosi obecnie 46 punktów.

Kuchar poza zasięgiem w MP Rallycross

Tomasz Kuchar odniósł kolejne zwycięstwo w Mistrzostwach Polski Rallycross.

Kierowca Peugeota 208 RX wygrał w najwyższej klasie SuperCars rundę na Litwie. W finale prowadził od startu do mety.

42-latek zmierza po trzeci z rzędu tytuł. Przewodzi generalce z przewagą 22 punktów nad drugim Marcinem Gagackim i 24 nad trzecim Mikołajem Otto.

Zwycięstwa debiutanta w GSMP

Do akcji ruszyły też Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski (GSMP), startując w Limanowej.

Zarówno sobotnie jak i niedzielne zawody wygrał tegoroczny debiutant - Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer Evo V).

W tabeli łącznej sezonu dalej prowadzi broniący mistrzostwa Waldemar Kluza, który był minionego weekendu czwarty i trzeci. Kierowca Skody Fabii S2000 wyprzedza o 18 punktów drugiego Michała Ratajczyka (Mitsubishi Lancer Evo IX) i o 19 Łukaszczyka.

Wyścig Górski Limanowa - Przełęcz pod Ostrą stanowił także eliminację Mistrzostw Europy (EHCC). W nich zwyciężył lider generalki Christian Merli. Włoch dosiadający bolid Osella FA30 wygrał w Polsce trzeci raz z rzędu, a przy okazji znowu poprawił rekord trasy.

Groźny wypadek w Lamborghini Super Trofeo Europe

Na koniec poważny wypadek w wyścigu Lamborghini Super Trofeo Europe na Spa-Francorchamps.

Liderujący Fredrik Blomstedt po kolizji z rywalem dramatycznie rozbił się na bandzie z opon. Pech chciał, że wypadł z toru akurat w miejscu, gdzie stali sędziowie.

Jeden z nich trafił do szpitala - razem z kierowcą. Na szczęście obydwaj nie mają obrażeń zagrażających życiu.

W zawodach brali udział również Polacy. O uzyskanych przez nich wynikach napiszemy tradycyjnie w oddzielnym newsie.