Logo
Bartosz Zmarzlik

Weekend w motorsporcie: Zmarzlik wygrał żużlowe GP Wielkiej Brytanii

Minionego weekendu startowała Formuła 1, Rajdowe Mistrzostwa Europy, czy samochodowy Puchar Świata w rajdach terenowych. Co działo się jeszcze w sportach motorowych? Do akcji ruszyli też między innymi zawodnicy indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu. I znowu wygrał Polak.

Konkretnie Bartosz Zmarzlik. 23-latek w pięknym stylu zwyciężył GP Wielkiej Brytanii na torze w Cardiff. Najpierw był najlepszy w fazie zasadniczej, potem w pierwszym półfinale, a na końcu w finale.

Bartosz Zmarzlik Bartosz Zmarzlik

Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy i lider klasyfikacji generalnej sezonu Tai Woffinden.

Na najniższym stopniu podium stanął kolejny Polak - Maciej Janowski. Po nieudanym starcie stoczył wygrany pojedynek o trzecie miejsce z Gregiem Hancockiem.

Fazę zasadniczą przeszli wszyscy czterej Polacy startujący regularnie w cyklu Grand Prix: Zmarzlik, Janowski, Patryk Dudek oraz Przemysław Pawlicki. I co ciekawe wszyscy spotkali się w pierwszym półfinale. Czegoś takiego jeszcze nie było.

Wyeliminowani przez Zmarzlika i Janowskiego, Dudek i Pawlicki zakończyli turniej na pozycjach 5-6.

W tabeli łącznej na półmetku sezonu Woffinden prowadzi z przewagą 20 punktów nad Fredrikiem Lindgrenem, który nie wygrał na Wyspach żadnego biegu i był tylko dziesiąty.

Janowski jest trzeci w generalce. Jego strata do lidera to 22 oczka. Zmarzlik awansował na piątą pozycję, Dudek spadł na ósmą, a Pawlicki jest trzynasty.

Drugie podium Mongera w Brytyjskiej Formule 3

Billy Monger, który po wypadku w Brytyjskiej Formule 4 przeszedł częściową amputację obu nóg, zdobył drugie podium w Brytyjskiej Formule 3.

Nastolatek zajął 3. miejsce w jednym z wyścigów na torze Spa-Francorchamps. Początkowo nawet prowadził.

W klasyfikacji generalnej sezonu plasuje się na 7. pozycji, za Manuelem Maldonado, kuzynem znanego ze startów w Formule 1 Pastora Maldonado.